Pompy Ciepła

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko pozwala nam na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. 

Przeznaczenie pomp ciepła

Budynki mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie pompy ciepła. Przeznaczenie tego urządzenia jest niemal dokładnie takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym – we wszystkich przypadkach, źródła grzewcze podgrzewają wodę (lub inny czynnik grzewczy), która następnie oddaje ciepło w instalacji, tym samym ogrzewając budynek. Podstawową różnicą jest natomiast sam sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów gazowych, olejowych oraz węglowych spalamy paliwa kopalne celem ogrzania medium grzewczego. Skutkiem ubocznym jest niestety emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła z kolei pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i, wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Efektywność pompy ciepła zależy od sposobu pozyskiwania energii ze środowiska. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza – tak zwane pompy ciepła typu powietrze-woda. Opisane urządzenia mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -28°C.

W skrócie – przeznaczeniem pompy ciepła jest pozyskanie energii ze środowiska, jej transformacja, transport i przekazanie ciepła do instalacji grzewczej. Jest to tzw. przekazanie energii z dolnego źródła do źródła górnego zapewniające odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. 

Dużą zaletą pomp ciepła jest to, że na co dzień są bezobsługowe. Istotny, z ekonomicznego punktu widzenia, jest również fakt, że nie musimy przygotowywać dodatkowego miejsca na składowanie opału oraz możemy zrezygnować z komina. Z racji tego, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ograniczające emisję zanieczyszczeń, możemy uzyskać spore dofinansowanie do inwestycji.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy ze względu na dolne i górne źródło. Dolne źródło oznacza miejsce skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt czy też wody podziemne. Górne źródło natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, np. nawiewy, kaloryfery, czy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe). 

Uwzględniając różne rodzaje dolnego źródła, pompy możemy podzielić na 3 typy:

 1. Pompy ciepła gruntowe które, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są ciepłem ziemi. W zależności od sposobu pozyskiwania energii gruntowe pompy ciepła możemy spotkać w wersji z kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy wypełnione są roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a następnie przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Kolektory poziome układane są stosunkowo płytko w gruncie, jednakże poniżej strefy zamarzania. Ich montaż zabiera niestety dość dużo powierzchni. Sondy pionowe to wprowadzone w głąb ziemi pojedyncze pętle rur. Umieszcza się je nawet kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Takie rozwiązanie dedykowane jest do miejsc, gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż działki. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz, natomiast główną wadą – wysoki koszt inwestycyjny.
 2. Pompy ciepła typu woda-woda – w przypadku tego typu rozwiązań, ciepło pobierane jest z wód gruntowych, np. przez wykonanie studni czerpnej i zrzutowej. W niektórych przypadkach może się okazać, że wykorzystanie zasobów wodnych będzie się wiązać z uzyskaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.
 3. Pompy ciepła typu powietrze-woda – najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, wykorzystujące jako dolne źródło energię powietrza. Zaletą pomp powietrznych jest ich montaż, który jest o wiele prostszy niż w przypadku pomp gruntowych, a wadą – obniżenie sprawności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

Pompy ciepła PANASONIC

Pompy ciepła Panasonic typu powietrze-woda to innowacyjne i energooszczędne urządzenia, które docelowo przeznaczone są do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła Panasonic poprzez zasysanie świeżego powietrza gwarantuje przyjemną temperaturę powietrza. Urządzenie może współpracować z panelami słonecznymi lub z gotową instalacją w budynkach modernizowanych.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea - nowa generacja systemów ogrzewania

Panasonic to niekwestionowany lider na rynku innowacyjnych oraz przyjaznych dla środowiska naturalnego rozwiązań grzewczych i klimatyzacyjnych. Firma słynie ze światowej produkcji jakościowych i niezawodnych urządzeń oferujących maksymalny komfort, wysoką efektywność pracy oraz niskie zużycie energii.

Seria Aquarea to nowa generacja systemów grzewczych, wykorzystujących darmowe i odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. Pompy ciepła z tej serii przeznaczone są do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku, a także wytwarzania ciepłej wody użytkowej. To wydajne i energooszczędne urządzenia, które wyróżniają się wysokim współczynnikiem sprawności sezonowej. Zapewniają idealną temperaturę w pomieszczeniach, nawet przy skrajnych temperaturach panujących na zewnątrz. Pompa ciepła Panasonic Aquarea to przyjazne dla środowiska urządzenie, które plasuje się w czołówce innowacyjnych systemów grzewczych. Poprawia wydajność energetyczną, a jednocześnie usprawnia i obniża koszty instalacji. Znajduje zastosowanie nie tylko w nowych, ale i starszych, modernizowanych budynkach. Szeroka gama dostępnych jednostek z serii Aquarea pozwala na wybór optymalnego rozwiązania dla Twojego domu – bez względu na jego wielkość i potrzeby.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP - praca w skrajnie niskich temperaturach

Linia Panasonic Aquarea T-CAP zachowuje wydajność nominalną nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Znajduje zastosowanie w budynkach o dużej powierzchni – modernizowanych lub energochłonnych. Urządzenia z tej serii mogą całkowicie zastąpić stare kotły gazowe lub olejowe, a w nowych budynkach stosujących ogrzewanie podłogowe – niskotemperaturowe grzejniki oraz konwektory wentylatorowe. Pompa ciepła Panasonic powietrze-woda może pracować przy temperaturach zewnętrznych sięgających nawet -28°C. Dzięki tak wysokiej wydajności gwarantuje dużą oszczędność energii. Urządzenia z serii T-CAP mogą podgrzewać wodę do temperatury 60°C, dzięki czemu są dobrym wyborem w przypadku modernizacji domu. Ich instalacja pozwala znacząco zmniejszyć koszty uzyskania energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, nie obniżając przy tym komfortu cieplnego.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP została opracowana z myślą o pracy w trudnych warunkach zewnętrznych i skonstruowana w oparciu o innowacyjne technologie, dzięki którym możliwe jest odzyskiwanie naturalnej energii pochodzącej z powietrza. Jej eksploatacja jest bardzo opłacalna, a wpływ na środowisko – minimalny.

 • 80% darmowej energii

  Pompa ciepła powietrze-woda Panasonic to nowatorskie i energooszczędne urządzenie, które przechwytuje energię cieplną z powietrza, a następnie wykorzystuje ją do podgrzania wody w celu ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Dzięki temu nawet 80% niezbędnej energii cieplnej jest pobierane z otoczenia, również w przypadku skrajnie niskich temperatur panujących na zewnątrz.

 • Oszczędność kosztów

  Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to doskonały sposób na oszczędność kosztów, która w porównaniu do konwencjonalnego ogrzewania elektrycznego może sięgać nawet kilka tysięcy złotych. Mimo iż początkowy nakład inwestycyjny jest stosunkowo wysoki, późniejsze koszty eksploatacyjne okazują się znacznie niższe. Wysokie oszczędności widać zwłaszcza w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi czy opalanymi olejem kotłami.

 • Gwarancja komfortu cieplnego nawet w skrajnie niskich temperaturach

  Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP nadaje się do pracy w skrajnie niskich temperaturach. Stanowi idealne rozwiązanie do zasilania grzejników lub ogrzewania podłogowego. Może pracować samodzielnie lub w połączeniu z istniejącym kotłem olejowym bądź gazowym. Wszystkie pompy Panasonic Aquarea można również podłączyć do instalacji ogrzewania solarnego lub instalacji fotowoltaicznej. Dzięki szerokiemu zakresowi mocy od 9 do 16 kW można optymalnie dostosować system do potrzeb danego budynku.

Pompa ciepła powietrze-woda z serii Aquarea T-CAP firmy Panasonic. System występuje w kilku wariantach:

 • ALL IN ONE

  Idealnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń. Wytwarza ciepłą/zimną wodę. Posiada wbudowany zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 200 litrów, który jest przeznaczony do przechowywania ciepłej wody użytkowej.

 • MONOBLOK

  Pojedyncza jednostka zewnętrzna, która dostarcza wodę do ogrzewania, chłodzenia i/lub magazynowania ciepłej wody użytkowej.

 • SPLIT

  Dwuczęściowy system przeznaczony do ogrzewania i/lub przechowywania ciepłej wody użytkowej. Posiada szeroki zakres adapterów, które pasują do każdego domu.

Pompa ciepła Panasonic powietrze-woda - zasada działania

Pompa ciepła Panasonic Aquarea pobiera zimne powietrze z zewnątrz za pomocą niezwykle wydajnego i cicho pracującego wentylatora, a następnie przekazuje je do wymiennika ciepła, który wykorzystuje sprężarkę rotacyjną. Pozyskane z powietrza ciepło podgrzewa krążącą w instalacji grzewczej wodę. Dzięki temu, że urządzenie to przepompowuje ciepło, a nie je produkuje, wystarczy niski nakład energii, co z kolei przekłada się na znaczną oszczędność kosztów przy jednoczesnym uzyskaniu kilkakrotnie większej ilości ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda Panasonic to jedno z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu.

Zgodnie z ideą producenta, zakładającą tworzenie bezpiecznego społeczeństwa korzystającego z czystych źródeł energii, pompy ciepła z serii Aquarea to inteligentne i ekologiczne rozwiązania, które służą zrównoważonemu stylowi życia. Firma przykłada dużą wagę nie tylko do wydajności i cichej pracy urządzeń, ale także do ich nowoczesnej stylistyki. Użytkownicy pomp ciepła Panasonic Aquarea mogą liczyć na wieloletnią, bezawaryjną pracę urządzeń bez konieczności częstego serwisowania. Już na etapie projektowania firma przeprowadza wymagające testy sprawdzające wydajność i niezawodność systemów. Dzięki tym procedurom pompy ciepła powietrze-woda Panasonic spełniają najwyższe normy jakościowe i standardy bezpieczeństwa.

Ile można zaoszczędzić na dobrej pompie ciepła?

Pompa ciepła jest znana nie tylko jako rozwiązanie ekologiczne, ale także ekonomiczne. Decydując się na taki sposób ogrzewania z pewnością zaoszczędzisz naprawdę spore ilości pieniędzy w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi. Ogromną zaletą pomp ciepła jest to, że większą część energii pobierają z powietrza, gruntu lub innego źródła – zużycie energii elektrycznej może stanowić nawet zaledwie jedną piątą całkowitej uzyskanej energii. Rocznie, za ogrzewanie pompą ciepła można zapłacić nawet o kilka tysięcy złotych mniej, niż w przypadku ogrzewania innymi źródłami ciepła, takimi jak, chociażby kocioł olejowy, kocioł gazowy lub kotły węglowe starszych generacji.

Postaw na ekologię i zadbaj o czystość środowiska

Brak emisji

Przyjazne środowisku

Oszczędność pieniędzy

Fotowoltaika, pompy ciepła, pomiary kamerą termowizyjną.

Allegro:

Na skróty

Kontakt

Copyright © 2022 Radosław Gaik, All rights reserved. Powered by Mark Me - tworzenie stron i sklepów internetowych